Slovo kalistenika je spojením dvoch gréckych slov a to kallos – krása ( vychádzajúca z z estetiky ľudského tela a jeho dokonalosti ) a sthenos – sila ( ktorá prezentuje mentálnu / fyzickú silu, odvahu, disciplínu a odhodlanie ). Je to pojem, ktorý si tak isto môžeme predstaviť ako krásu a plynulosť pohybu, ukrytú v ohromnej sile nadobudnutej v tvrdom tréningu s vlastnou váhou.

 

Správne prevedenie stojky v podaní Michala Barbiera

Kalistenika je jedna z najkomplexnejších pohybových disciplín založená na silovom rozvoji cvičenia s vlastnou váhou. Veríme, že s vlastnou hmotnosťou a dávkou sebadisciplíny dokáže každý človek vybudovať nie len vytúženú svalnatú postavu ale hlavne pevnú štruktúru. Táto pevná štruktúra tvorí základ v každom športe. Či už individuálnom alebo kolektívnom. Ak sa teda rozhodneme budovať rôzne fyzické schopnosti a „cool“ prvky z dlhodobého hľadiska je nevyhnutné zabezpečiť tento spodok pyramídy. Môžeme teda v jednoduchosti povedať že kalistenikou budujeme náš nosný pilier, na ktorom sú stavané ostatné fyzické schopnosti. Čím pevnejší máme tento pilier tým ľahšie a rýchlejšie sa budujú náročnejšie schopnosti ( Parkour, Freerunning, Hokej, Futbal .. ).

 

Aké schopnosti si teda môžem kalistenikou vybudovať ?

 

  • Komplexný rozvoj sily
  • Svalová hypertrofia ( nárast svalov )
  • Flexibilita a pohyblivosť
  • Výdrž
  • Schopnosť ovládať náročné pákové výdrže
  • Výbušnosť a koordinácia
  • Pevná štruktúra

Tieto schopnosti sa vytvárajú pomocou komplexných cvičení ako sú drepy, zhyby, kľuky, kľuky na bradlách ( dipy ) vznosy, ľah-sedy … Toto sú základné cvičenia alebo pohybové vzory, ktoré môžu vyústiť do náročnejších prvkov. Sú to prvky ako muscle up, kľuky v stojke, zhyby na jednej ruke, kľuky na jednej ruke alebo drepy na jednej nohe ( pistol squat ). Tieto cvičenia majú nespočetne veľa variácií a prevedení, ktorými sa môžeme zamerať na rôzne partie v tele a budovať špecifickú schopnosť.
Budovať silu môžeme 3 základnými spôsobmi.

 

1. Zvýšenie opakovaní
2. Pridaná externá záťaž ( činka, reťaz … )
3. Zvýšenie páky

 

V kalistenike existujú tak isto statické výdrže, ktorých dosiahnutie predstavuje masívnu silu. Sú to prvky ako planche, front lever, back lever, stojka, iron cross, vlajka atď …

 

Tréner Limitless Academy Kristián Hajdóci robí planche na turistike

 

Čo potrebujem k cvičeniu ?

 

Nato aby sme mohli cvičiť kalisteniku potrebujeme len naše telo a odhodlanie začať. Je to disciplína nenáročná na podmienky a priestor. Nepotrebujeme žiadny výstroj, permanentku do posilňovne a ani špeciálnu obuv. Výhovorky typu, nemám čas, to by som aj tak nebol schopný spraviť alebo nemám kde cez kalisteniku neprejdú. Dokonca aj človek s minimálnymi pohybovými návykmi sa vie časom vypracovať na pozoruhodný level. Môžeme teda usúdiť že kalistenika je vhodná pre všetkých majiteľov tela.

 

 

Môžeme teda usúdiť že kalistenika je vhodná pre všetkých majiteľov tela.

Kde a s čím cvičiť ?

 

Ako sme si už uviedli v predošlej časti tak k cvičeniu potrebujeme len samého seba. To nám teda umožňuje cvičiť naozaj všade. Môžete si dať klasický domáci workout alebo si zbehnúť do prírody a odcvičiť na čerstvom vzduchu. Pre street workout a kalisteniku sa v poslednej dobe začali budovať multifunkčné workoutové ihriská prispôsobené presne pre tento druh cvičenia. Takéto ihrisko nám umožní široké spektrum pohybov a cvikov.
Čo sa týka náčinia a náradia tak najčastejšie sa využívajú hrazdy, bradlá, rebriny, gymnastické kruhy ( veľmi dobrá a hlavne spratná pomôcka ) ale tak isto aj rôzne konštrukcie na rúčkovanie ( monkey bar ) alebo stojkovanie ( handbalancing canes ).

 

Takéto workoutové ihrisko nám umožní široké spektrum pohybov a cvikov

Street workout

 

Poznáme tak isto pouličnú kalisteniku, ktorá získala meno Street workout. Street workout pochádza z mestského prostredia a vznikol na predmestí New Yourku ( Queens ) . Na tomto mieste cvičili ľudia, ktorý si nemohli zaplatiť vstupy do posilňovne a chceli so sebou niečo spraviť. Ich neľahká situácia ich ale neodradila a začali cvičiť v miestnych parkoch a vymýšľať si rôzne cvičenia s vlastnou váhou. Momentálne sa v street workoute aj súťaži. Hodnotený je tzv. freestyle, ktorý spočíva z rôzných dynamických a statických prvkov predvádzaných na workoutovej konštrukcii a zemi.

 

Kde vznikla kalistenika ?

 

Málokto by teraz povedal, že v tých časoch ľudia naozaj dokázali vybudovať také telo a to len s pomocou vlastnej váhy

 

História kalisteniky siaha až do dávnych čias Grécka. V tomto období bola kalistenika využívaná pri budovaní silných armád schopných pochodovať celé dni a byť sa o život. Z tohto obdobia sa zachovali rôzne antické sochy atlétov ale aj bojovníkov s dychberúcou atletickou a vypracovanou postavou. Málokto by teraz povedal, že v tých časoch ľudia naozaj dokázali vybudovať také telo a to len s pomocou vlastnej váhy. Keď si vezmeme že vtedy neexistovali žiadne doplnly stravy a „premakané“ fitness postupy v posilňovniach tak je obdivuhodné že v tých podmienkach bolo niečo také možné. Tieto techniky budovania sily sa používajú v armádach doteraz a dajú poriadne zabrať.