Parkour je umenie pohybu, pri ktorom sa atlét snaží prekonať prekážky na svojej ceste z jedného bodu do druhého. Pri tomto prebehu využíva rôzne techniky preskokov, výlezov, dopadov, a mnohých techník na to aby sa presunul efektívne, hravo a hlavne bezpečne. 

Táto definícia je najjednoduchšia a výstižná. Stretávame sa s ludmi, ktorí poznajú parkour cez videá a filmy, kde je parkour znázorňovaný ako akrobácia alebo freerunning. Je to logické. Akrobácia je atraktívnejšia a tak sa toho rýchlo chytia rôzne média, čoho následok je potom to, že deti, ktoré chcú skákať parkour idú hneď na saltá ( často bez prípravy alebo ideálnych podmienok ).

Avšak pravda a význam parkouru je ako to často býva úplne niekde inde. Odkiaľ parkour pochádza a ako postupne vznikal si uvedieme nižšie ale teraz by sme radi začali tým čo je teda ten parkour. Najlepšie bude si to uviesť na príklade.  Predstavte si, že Vás naháňa zatúlaný pes alebo chcete uniknúť pred nebezpečenstvom. Inštinktívne teda hľadáte cestu ako sa dostať do bezpečia a prekonať prekážky, ktoré Vám stoja v ceste.  Parkour vznikol z potreby vytvoriť techniky a variácie pohybov ako tieto prekážky prekonať a rýchlo a efektívne sa dostať na vytúžené miesto. Môžeme túto disciplínu teda pokladať za istú formu únikového športu.

Možno Vás prekvapím ale každý z nás minimálne raz v živote robil parkour. Ako deti sme často hrávali schovávačky, naháňačky, liezli sme po stromoch a preliezkach.  Všetko sme to robili s vášňou a láskou k pohybu bez toho že by sme to nazvali parkour.  Hýbali sme sa a cvičili v priestore s tým čo máme bez potreby ísť do posilňovne.

 

História Parkouru